عناوین:

 • ویژگی‌های فضای کار اشتراکی
 • انواع فضای کار اشتراکی
 • مزایای کار در فضای کار اشتراکی

چرا امروزه بسیاری از استارتاپ‌ها در فضای کار اشتراکی فعالیت می‌کنند؟

تیر 29, 1399
فضای کار اشتراکی

در سال‌های اخیر اقبال به فضای کار اشتراکی بسیار افزایش یافته و در شرایط اقتصادی فعلی برای بسیاری از کسب و کارها تبدیل به ضرورت شده است. تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا مفاهیمی مثل انعطاف‌پذیر شدن کار و جنبه‌های مختلف آن از جمله دورکاری و تغییر شرایط شغلی کمتر برای ما ملموس بود. اما با شروع دوره‌های نسبتا طولانی قرنطینه بسیار از شاغلان بخش‌های مختلف تغییراتی جدی را در فرایند و محیط کاری خود احساس و مشاهده نمودند. تبدیل محیط‌های کار سنتی به محیط کار اشتراکی یکی از این تحولات است.

اما فضای کار اشتراکی چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا در ایران نیز چنین محیط‌هایی وجود دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوال‌ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درک کامل‌تری از این پدیده داشته باشید

 

ویژگی‌های فضای کار اشتراکی

فضای کار اشتراکی یک فضای کاری است که شما یا شرکتتان با دیگر کسب و کارها به طور مشترک از محیط آن استفاده می‌کنید. این لزوما به این معنا نیست که در این محیط از یکدیگر منگنه و خودکار و.. قرض بگیرید. بلکه معمولا از قسمت پذیرش، آشپزخانه یا محیط سرو غذا به صورت مشترک استفاده می‌کنید.

 

سرو غدا در فضای کار اشتراکی

 

با وجود این که هر فضای کار اشتراکی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داراست و ساختار و ظاهر و مقررات آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند اما مفهوم اساسی پشت آن‌ها یکسان است: محیط‌های کار اشتراکی فضای اداری مشترک را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهند تا در مخارج کلی صرفه‌جویی شده، بهره‌وری افزایش یافته و از منابع به صورت اشتراکی استفاده شود.

این گونه محیط‌های کاری برای استارت‌آپ‌ها که در ابتدای مسیر خود هستند بسیار مناسب است. همچنین کسانی که به مشاغل فریلنسری یا آزاد اشتغال داشته و ترجیح می‌دهند در محیط خانه کار نکنند نیز می‌توانند از امکاناتی که این فضاهای کار اشتراکی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد بهره‌مند شوند. اغلب این فضاها دفاتر اختصاصی (معمولا با قیمتی بالاتر) نیز در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد که شباهت بیشتری با محیط‌های کاری سنتی دارد.

 

انواع فضای کار اشتراکی

 

 1. فضای کار همکاری فیزیکی
 2. فضای کار اشتراکی فیزیکی
 3. فضای کار همکاری مجازی
 4. فضای کار اشتراکی مجازی

 

محیط کار همکاری فیزیکی

بسیاری از فضاهای کار اشتراکی شامل آشپزخانه‌ها و اتاق‌های کنفرانس اشتراکی می‌شوند. این امکانات برای صاحبان مشاغل بسیار ارزشمند است. افراد باید توجه داشته باشند که اتاق کنفرانس یا آشپزخانه را هنگام ترک به همان تمیزی هنگام ورود تحویل استفاده کنندگان بعدی دهند. برای حفظ یک محیط کار اشتراکی مطلوب رعایت نظافت این محیط‌ها پس از استفاده از امکانات اشتراکی بسیار مهم است.

 

همکاری در محیط کار

 

فضای کار اشتراکی فیزیکی

فضای کار اشتراکی فیزیکی برای کسانی که که دورکاری می‌کنند یا به صورت پاره‌وقت و در روزهای آخر هفته کار می‌کنند گزینه بسیار مناسبی است. بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه محیط‌های کار اشتراکی را پیشنهاد می‌کنند که برای کسانی که نیاز به محیط ثابت کار از ساعت کاری سنتی از ۸ تا ۱۷ را ندارند جذابیت بالایی دارد.

این محیط‌ها می‌تواند برای یک وکیل خصوصی که گاهی به دفتر کار برای ملاقات با موکلان خود نیاز دارد یا نویسنده‌ای که روزهای آخر هفته به دنبال محیطی آرام و اختصاصی برای ملاقات است مطلوب باشد.

 

فضای کار همکاری مجازی

گزینه دیگری که در این روزها و با همه‌گیری ویروس کرونا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته فضای کار همکاری مجازی است. در سراسر دنیا بسیاری از شرکت‌ها با ویدئو چت یا دیگر ابزارهای همکاری آنلاین با کارکنان خود در تماس هستند.

پلتفرم‌های تماس تصویری و.. مثل واتس‌اپ و Google DUO و.. هم با افزودن تعداد کسانی که در ویدئو کنفرانس مشارکت دارند خود را با شرایط موجود وفق داده‌اند. این ابزارهای ارتباطی نیرومند از هر جایی قابل استفاده بوده و بدون محدودیت در اختیار همگان از کارکنان مشاغل آزاد تا صاحبان مشاغل کوچک و شرکت‌های بین‌المللی قرار دارد.

 

کار از طریق فضای مجازی

 

فضای کار اشتراکی مجازی

فضاهای کار اشتراکی مجازی شامل ابزارهای نرم‌افزاری مثل Google Suite یا Microsoft Team که به شما امکان کار روی پروژه خود به صورت آنلاین می‌دهند می‌شود. با وجود این که انواع محیط‌های کار اشتراکی کار با اعضای تیم کاری خود را تسهیل می‌کنند اما به صورت سخت‌گیرانه بر همکاری تاکید ندارند. این محیط‌ها همچنین برای سازماندهی، خلق و تولید پیمانکاران فردی بر اساس زمان شخصی خود بسیار کارا هستند.

 

مزایای کار در فضای کار اشتراکی

 

 1. افزایش روابط اجتماعی
 2. صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 3. افزایش بهره‌وری
 4. انعطاف‌پذیزی
 5. امکانات و خدمات

 

افزایش روابط اجتماعی

کار کردن در یک دفتر خصوصی یا کار از خانه می‌تواند باعث کاهش انگیزه شما شود. بالعکس یک محیط کار اشتراکی به دلیل وجود کارکنانی از شرکت‌های متعدد معمولا فضایی برای پویایی کاری فراهم می‌کند. ارتباط گرفتن با این افراد نه تنها به تقویت بهتر شدن حال و حوصله شما کمک می‌کند بلکه حتی می‌تواند برای کسب و کارتان نیز سودمند باشد. بسیاری از کسب وکارها روابط کاری خود را بر اساس ارتباطات درون محیط کار اشتراکی سامان می‌دهند.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

پس‌انداز پول یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که صاحبان مشاغل به فضاهای کار اشتراکی تمایل نشان می‌دهند. در محیط کار اشتراکی به جای پرداخت هزینه‌های برقراری یک دفتر کار کامل، تنها کافیست هزینه دفتری که شما و کارکنانتان از آن استفاده می‌کند را پرداخت کنید و باقی موارد را بر عهده مدیران محیط کار اشتراکی خود بگذارید.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

 

افزایش بهره‌وری

محیط کاری شما بر بهبود نتایج کار شما و همکارانتان بسیار موثر است. این که اطرافتان را افراد فعال و پویا بگیرند برای این که روز کاری پرانرژی و سازنده‌ای داشته باشید بسیار موثر است. به ویژه در مقایسه با زمانی که در خانه کار می‌کنید نتایج بهتری کسب خواهید کرد.

وقتی در خانه کار می‌کنید به مرور زمان بهره‌وری شما کاهش یافته و انگیزه شما به صفر نزدیک می‌شود. داشتن جایی که به قصد انجام کار حرفه‌ای به آن جا بروید در گرفتن نتیجه مناسب از کارتان بسیار موثر است.

 

انعطاف‌پذیری

اغلب فضاهای کار اشتراکی انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به دیگر انواع محیط‌های کاری می‌دهند. این محیط‌ها انواع فضاهای کاری را دارند که صاحبان مشاغل می‌توانند با توجه به نیازهای شرکت خود یا افزایش و کاهش حجم کاری خود فضای کاری خود را تغییر دهند. ممکن است یک شرکت با دفتر کاری کوچک آغاز کرده و در نهایت یک طبقه کامل را در اختیار بگیرد.

 

انعطاف‌پذیری در شرایط کار

 

امکانات و خدمات

فضاهای کار اشتراکی امکاناتی مثل آشپزخانه‌های مجهز، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های مفید و همچنین پذیرش و اتاق کنفرانس مناسب را در اختیار شرکت‌ها و افراد قرار دهند. حتی در صورتی که شرکت شما تازه تاسیس باشد محیط‌های کار اشتراکی به کسب و کار شما ظاهری حرفه‌ای می‌دهد.

 

اکنون که درباره فضای کار اشتراکی و انواع مختلف آن بیشتر می‌دانید می‌تواند با مراجعه به بخش شرکت‌های ارائه دهنده فضای اشتراکی مای‌اینسایت مراجعه کرده و با مطالعه ویژگی‌های این شرکت‌ها در ایران، با آگاهی بیشتر محیط کاری مناسب با نیازهای کسب و کار خود را انتخاب کنید.

ثبت نظر