عناوین:

  • تانوما چیست؟
  • گسترش جهانی اینترنت فیبر نوری
  • موانع گسترش اینترنت تانوما

اینترنت تانوما از حرف تا عمل

تیر 23, 1399
اینترنت تانوما، فیبر نوری مخابرات

در دنیای دیجیتال امروز، افراد بیش از هر زمانی به اینترنت پر سرعت در محل کار، خانه و حتی هنگام مسافرت و تفریح نیاز دارند. بسیاری از ما وقتی تصمیم به مسافرت می‌گیریم و می‌گوییم که می‌خواهیم از زندگی شلوغ و پر دغدغه روزمره فاصله بگیریم باز هم برایمان مهم است که مقصد مسافرت ما دارای اینترنت پر سرعت و با کیفیت یا همان اینترنت فیبر نوری که در ایران تحت عنوان اینترنت تانوما شناخته می‌شود، باشد.

امروزه یکی از فاکتورهایی که در خرید یا اجاره خانه جدید لحاظ می‌شود کیفیت آنتن‌دهی گوشی‌های موبایل و دسترسی به اینترنت پر سرعت در ملک مورد نظر است. به طوری که بر اساس مطالعات انجام شده، اگر خانه‌ای در آمریکا دارای اتصال فیبر نوری باشد قیمت ملک تا ۳.۱٪ افزایش می‌یابد. خانه‌هایی با پهنای باند ۱ گیگابیتی به طور میانگین ۷٪ بیش از خانه‌هایی با سرعت اینترنت ۲۵ مگابیت بر ثانیه به فروش یا اجاره می‌روند.

 

فیبر نوری از مخابرات تا خانه

 

در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم اینترنت تانوما چیست و چرا در ایران هنوز اغلب کاربران به آن دسترسی نداشته و همچنان سیستم‌های قدیمی اتصال اینترنت بیشترین استفاده را دارد؟

 

اینترنت تانوما (فیبر نوری) چیست؟ چه مزایایی دارد؟

اینترنت فیبر نوری تا منزل که در ایران با عنوان تانوما (تار نوری مخابرات ایران) شناخته می‌شود به استفاده از شبکه فیبر نوری برای رساندن اینترنت از مراکز مخابراتی به منازل گفته می‌شود. اینترنت بر بستر فیبر نوری این مزایا را برای کاربران دارد:

 

 

اگر درباره انواع اینترنت پرسرعت سوالی در ذهن دارید یا آشنایی کافی با آنها ندارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مقاله پیش‌رو، به صفحه انواع اینترنت پرسرعت مراجعه کنید و در کنار آشنایی با اینترنت‌های پرسرعت ایران، درباره مزایا و معایب انواع اینترنت‌های پرسرعت نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

1- سرعت بالا

فیبر نوری که از رشته‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی نازک تشکیل شده، امکان دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را به مخاطبان می‌دهد. کاربران می‌توانند از طریق آن محتوای بیشتری را بر بستر اینترنت دریافت و ارسال کرده و تماس‌های تصویری و صوتی با کیفیت‌تری داشته باشند. با شبکه فیبر نوری می‌توان به راحتی از سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه به سرعت‌های بیش از ۱ گیگابیت بر ثانیه رسید که امکان دانلود یک فیلم سینمایی با کیفیت بالا را تنها در چند ثانیه فراهم می‌کند.

 

سرعت بالای اینترنت فیبر نوری

 

فیبر نوری همچنین این امکان را فراهم می‌کند که افراد دستگاه‌های بیشتری را به طور همزمان و بدون اختلال به اینترنت متصل کنند.

 

2- کاهش چشمگیر اختلالات دومین مزیت اینترنت تانوما

به دلیل آن که فیبرهای نوری از جنس شیشه یا پلاستیک تشکیل شده‌اند احتمال نویز گرفتن آن‌ها نزدیک به صفر بوده و بر خلاف سیم‌های مسی، نزدیکی به سیم برق یا باقی سیم‌های تلفن در ارتباطات شما اختلال ایجاد نمی‌کند. عملا تنها بریدن سیم یا پاره شدن فیزیکی آن ممکن است باعث اختلال در ارتباط اینترنتی شما شود. پس با اطمینان خاطر می‌توان به صورت آنلاین فیلم یا مسابقات فوتبال را بدون استرس قطع شدن تماشا کرد.

 

3- پایداری و انعطاف‌پذیری

از آن جا که فیبر نوری با جریان الکتریسیته تماس برقرار نمی‌کند نیازی به عبور دادن آن از زیرزمین نبوده و می‌تواند از فضای باز و بدون ترس از خیس شدن یا برخورد صاعقه و مواد شیمیایی عبور داده شود.

فیبر نوری همچنین می‌تواند بستری برای انتقال خدماتی که در آینده توسعه داده می‌شود باشد و با تکنولوژی‌های جدید خود را هماهنگ سازد.

 

4- صرفه اقتصادی

استفاده از خدمات ارائه شده بر بستر فیبرهای نوری هر چند شاید در نگاه اول گران‌تر به نظر بیایند اما در بلندمدت دارای صرفه اقتصادی هستند. با یک بار هزینه تا سال‌ها نیاز به هزینه مجدد نویز گیری از خطوط تلفن و سیم‌کشی مجدد و… نخواهید داشت.

 

صرفه اقتصادی

 

5- سرعت متقارن

همیشه مشاهده کرده‌اید که سرعت آپلود نسبت به سرعت دانلود کیفیت بسیاری پایین‌تری داراست و زمانی که قصد آپلود ویدئو یا فایل صوتی را دارید با مشکل مواجه می‌شوید. در اینترنت ارائه شده از طریق فیبر نوری سرعت آپلود محتوا نیز مانند سرعت دانلود چشمگیر و قابل توجه است.

 

6- امنیت بالا

هکرها می‌توانند با دسترسی فیزیکی به سیم‌های مسی مخابرات به بسیاری از محتوای جابجا شده دسترسی پیدا کنند. اما در فیبر نوری تنها راه نفوذ به درون آن بریدن است که در این صورت سیگنال ارسالی ناپدید شده و امکان نشت اطلاعات وجود ندارد.

بهره‌گیری از فیبر نوری یکی از راه‌های ایمن نمودن شما و کسب و کارتان در برابر جرایم سایبری است.

 

کابل مسی

فیبر نوری

حداکثر ۲۴ مگابیت بر ثانیه

بیش از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه

پهنای باند

۵ سال

۳۰۵۰ سال

دوام

تحت تأثیر افزایش وتاژ/ تداخل RFI

ندارد

اختلال

۱۰۰ متر در سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه

تا ۴۰ کیلومتر در سرعت ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه

فاصله

امکان نشت فیزیکی اطلاعات وجود دارد

امکان نشت اطلاعات نزدیک به صفر است

امنیت

 

7- اینترنت با کیفیت برای مناطق دوردست

در کابل‌های مسی هر چه از مراکز مخابراتی دورتر شوید از کیفیت اینترنت شما کاسته می‌شود. لذا مناطق دور افتاده‌تر یا روستاها از اینترنت با کیفیت بهره‌مند نبودند. اما با اینترنت بر بستر فیبر نوری می‌توانید در مناطق دورتر هم از اینترنت بدون کاهش کیفیت بهره‌مند شوید.

 

 

قبل از انتخاب هر شرکت سرویس دهنده اینترنت، بهتر است معیارهای انتخاب را بدانیم؛ از آنجا که هدف ما این است که کاربران را راهنمایی کنیم تا بهترین تصمیم‌گیری و انتخاب را داشته باشند، در مقاله چگونه بهترین شرکت سرویس دهنده اینترنت پرسرعت را پیدا کنیم؟، 6 معیار مهم برای انتخاب اینترنت پرسرعت را آورده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید تا بعدها دچار درگیری با شرکت‌های اینترنتی نشوید!

 

 

روند گسترش اینترنت فیبر نوری در جهان

اینترنت فیبر نوری در سال‌های گذشته گسترش قابل توجهی در کشورهای مختلف داشته است. پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک ده‌ها میلیون خانه دیگر به خدمات اینترنتی بر بستر فیبر نوری دسترسی داشته باشند.

تا پایان ۲۰۱۸ بیش از ۱۸ میلیون خانوار در آمریکا به اینترنت فیبر نوری دسترسی داشته‌اند که حدود ۴۷٪ مشترکان خانگی اینترنت را شامل می‌شود. با توجه به سرعت بالای رشد فیبر نوری قطعا در حال حاضر ارقام بسیاری بالاتری را تجربه می‌کنند.

 

 

فیبر نوری در اقصی نقاط جهان

 

کشورهای آسیایی در این زمینه پیشتاز هستند. تا آخر ۲۰۱۷ بیش از ۲۲۵ میلیون مشترک برای اینترنت مبتنی بر فیبر نوری ثبت نام کرده بودند. چین، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور بیشترین مشترکان فیبر نوری را دارند. چین تا پایان ۲۰۱۹ دارای ۴۰۰ میلیون مشترک خانگی اینترنت فیبر نوری بوده است که ۹۲٪ از کاربران خانگی اینترنت در کشور را شامل می‌شود.

ایتالیا، فرانسه، نیوزلند و برزیل نیز به سرعت در حال گسترش اینترنت فیبر نوری (با رشد سالانه بیش از ۱۰٪) هستند.

 

موانع گسترش اینترنت تانوما

مرحله نخست اینترنت فیبر نوری منازل شرکت مخابرات ایران که تحت عنوان تانوما شناخته می‌شود از اردیبهشت سال ۹۶ آغاز شد. این پروژه به صورت همزمان در استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خوزستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

اهداف این پروژه دسترسی به آموزش از راه دور، تلویزیون‌های اینترنتی، بانکداری الکترونیکی و تماس تصویری و اینترنت با سرعت فوق‌العاده بالا مطرح شده بود. اما با گذشت بیش از دو سال از آغاز طرح تانوما، شاهد رشد و استقبال چندانی نبوده‌ایم.

 

هزینه بالای اینترنت تانوما

 

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا از اینترنت فیبر نوری منزل که دارای امکانات و مزیت‌های فراوانی است استقبال چندانی صورت نگرفته و بسیاری از کاربران اینترنت همچنان از اینترنت ADSL یا اینترنت موبایل استفاده می‌کنند.

علاوه بر این که تبلیغات خاصی برای آگاهی رسانی در زمینه امکانات و مزایای اینترنت تانوما نشده است، علت اصلی عدم استقبال و گسترش تانوما، هزینه‌های بالای آن است. در قراردادهای کمتر از ۲ سال برای نصب آن نیاز به پرداخت هزینه فیبرکشی داخلی، مودم و… است که در شرایط اقتصادی فعلی باعث می‌شود بسیاری از افراد سرویس‌های اینترنتی که قبلا استفاده می‌کردند را ترجیح دهند.

 

 

با مطالعه نوشته فوق، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده است که اینترنت کدام شرکت‌ها این مزایا را دارد و از کدام شرکت اینترنت انتخاب کنیم تا بهترین خدمات را دریافت کنیم؟ پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به پاسخ سوالتان به صفحه مقایسه شرکت‌های ارائه دهنده سرویس اینترنت مراجعه کنید و با مقایسه خدمات و کیفیت اینترنت شرکت‌های مختلف، بهترین اینترنت را انتخاب کنید.

 

 

شما تا به حال از اینترنت فیبرنوری استفاده کرده‌اید؟ به نظرتان بهترین اینترنت فیبرنوری متعلق به کدام شرکت است؟ اگر پیشنهادی دارید آن را در بخش نظرات بیان کنید تا سایر کاربران هم از تجربه شما استفاده نمایند.

ثبت نظر