عناوین:

  • واکنش بخش آموزش به شیوع کرونا
  • تاثیر شیوع کرونا بر آینده آموزش
  • مزایای آموزش مجازی در دوران کرونا
  • چالش‌های آموزش مجازی

مزایا و چالش‌های آموزش مجازی در دوران کرونا چیست؟

تیر 31, 1399
آموزش مجازی در دوران کرونا

شیوع کرونا باعث تعطیلی مراکز آموزشی در بسیاری از نقاط جهان شده است. ایران نیز از این امر مستثنی نیست و بخشی از ۱.۲ میلیارد دانش‌آموزی که در ۱۸۶ کشور خارج از کلاس‌های درس به تحصیل ادامه دادند و به آموزش مجازی در دوران کرونا پرداختند دانش‌آموزان ایرانی بودند.

در نتیجه شیوع کرونا فضای آموزشی در بسیاری از کشورها تغییر یافته و شاهد افزایش آموزش مجازی از طریق تدریس از راه دور و بر روی پلتفرم‌های مختلف اینترنتی هستیم.

شکی نیست که همه‌گیری ویروس کرونا مسائل و مشکلات زیادی را برای بسیاری از افراد از اصناف مختلف اقتصادی تا کادر درمان و گروه‌های آموزشی و.. ایجاد نموده است و باعث از دست رفتن جان‌های بسیاری در سراسر نقاط جهان شده است.

در این شرایط صحبت کردن از مزایای ایجاد شده دشوار می‌نماید؛ اما باید توجه داشت که سخت‌ترین اتفاقات و دشوارترین روزها نیز بالاجبار شرایطی را ایجاد می‌کنند که ما را ناگزیر به ایجاد تحول در زندگی روزمره کرده و این تحولات می‌تواند در کنار همه تلخی‌ها، مزایایی نیز با خود به همراه داشته باشد.

 

تغییر سبک زندگی در دوران کرونا

 

با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در کنار مرور تحولات آموزشی ایجاد شده در این روزها، برخی مزایای آموزش مجازی در دوران کرونا که شاید در گرفتاری‌های این روزها کمتر به آن‌ها توجه کرده باشیم را نیز مرور کنیم.

 

واکنش بخش آموزش به شیوع کرونا

در واکنش به افزایش تقاضا برای آموزش مجازی در دوران کرونا، بسیاری از پلتفرم‌های آموزش مجازی، دسترسی به خدمات خود را برای بسیاری از کاربران خود رایگان کردند. در این میان بسیاری از اپلیکیشن‌های ارتباطی مثل BYJU’S در کشور هند با افزایش ۲۰۰ درصدی کاربران خود مواجه شد، در چین نیز شرکت Tencent بستر لازم برای این که حدود ۲۵۰ میلیون دانش‌آموز به آموزش مجازی در دوران کرونا بپردازند را فراهم نمود. همچنین در ایران نیز اپلیکیشن «شاد» بستری برای آموزش مجازی در آموزش و پرورش کشور فراهم نمود که با وجود مسائل و مشکلات متعدد توانست سال تحصیلی را به پایان برساند.

بسیاری از شرکت‌ها نیز امکانات متعددی را در یک اپلیکیشن در اختیار دانش‌آموزان و معلمان قرار دادند. به عنوان مثال شرکت Lark که مرکز آن در سنگاپور واقع شده است اپلیکیشنی را ارائه نمود که امکان برگزاری ویدئو کنفرانس، ترجمه خودکار، امکان تنظیم و نظارت همزمان بر یک پروژه و برنامه‌ریزی هوشمند رویت تقویم و بسیاری امکانات دیگر را در اختیار آن‌ها می‌داد.

 

این تحولات چه تاثیری بر آینده آموزش دارد؟

در حالی که عده‌ای معتقدند این تحولات ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده و انتقال به آموزش آنلاین بدون پهنای باند کافی و آمادگی لازم باعث ایجاد تجربه‌ای نامطلوب می‌شود اما برخی دیگر بر این عقیده‌اند که این تجربه از مدل آموزش ترکیبی مزایای بسیاری را در پی خواهد داشت. آن‌ها تاکید می‌کنند که ادغام تکنولوژی اطلاعات در آموزش با سرعت بیشتری پیشرفت خواهد کرد و آموزش مجازی در نهایت به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از آموزش در مدارس مطرح خواهد شد.

 

آموزش مجازی در دوران کرونا از خانه

 

از هم اکنون بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌های آموزش مجازی خود را گسترش داده‌اند. به عنوان مثال امپریال کالج لندن دوره‌هایی علمی درباره ویروس کرونا را در پلتفرم کورسرا برقرار نموده‌است که بیشترین ثبت نام سال ۲۰۲۰ این پلتفرم را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از اساتید و معلمان و همچنین دانشجویان و دانش‌آموزان بر مزایای آموزش مجازی در دوران کرونا تاکید می‌کنند و می‌گویند این مزایا باعث شده تا پس از پایان همه‌گیری ویروس کرونا نیز در کنار روش‌های سنتی از روش‌های مدرن استفاده خواهند کرد.

 

بهترین سایت‌ها و پلتفرم‌های آموزش مجازی ایران کدام هستند؟ برای پاسخ به این سوال و مشاهده نظرات کاربران به صفحه سایت‌های خدمات آموزشی مراجعه کنید

مزایای آموزش مجازی در دوران کرونا

در نگاه اول صحبت از «مزایا» در کنار «کرونا» عجیب به نظر می‌آید. اما آموزش مجازی که همراه گریزناپذیر همه‌گیری ویروس کرونا بوده است دارای مزایایی است که مرور آن‌ها می‌تواند چشم‌انداز دقیق‌تری از آینده آموزش و فرآیندهای آموزشی به دست دهد.

در حال حاضر حتی مراکز آموزشی و سازمان‌هایی که کمتر به روش‌های نوین آموزشی اقبال نشان می‌دادند نیز آغوش خود را به روی تکنولوژی‌های جدید گشوده و آموزش مجازی را جزء برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

 

مزیت‌های آموزش آنلاین

 

دانشگاه‌هایی که امکانات آموزش از راه دور را پذیرفته‌اند به صورتی انعطاف‌پذیرتر از طریق تکنولوژی‌های جدید آموزشی به کار خود ادامه می‌دهند و فاصله مکانی را بیش از پیش بی‌اهمیت ساخته‌اند. فراهم کردن محیط‌های آموزش مجازی در دوران کرونا به نهادهای آموزشی این امکان را داده است که از کارکنان و دانش‌آموزان و دانشجویان خود در برابر این همه‌گیری مراقبت کنند.

اما حفاظت از سلامت افراد تنها مزایای آموزش مجازی نیست و افراد و نهادهای مختلف می‌توانند از مزایای بیشتری که در ادامه می‌آید بهره‌مند شوند:

 

جذب استعداد‌های برتر

افراد با استعدادتر و با هوش‌تر احتمال بیشتری دارد که جذب دوره‌های انعطاف‌پذیرتر آموزش مجازی شوند. همچنین مدرسان توانمندتر نیز به آموزش مجازی اقبال بیشتری نشان می‌دهند.

 

آموزش مجازی و حذف محدودیت‌های مکانی

با کاهش وابستگی به مکان‌های فیزیکی مثل ساختمان‌ها می‌توان بهترین کادر آموزشی و دانش‌آموزان و دانشجویان را جذب کرد. افراد معمولا تا شعاع محدودی برای کار یا آموزش سفر می‌کنند؛ با حذف موانع فیزیکی می‌توان دایره انتخاب خود از میان مدرسان و دانش‌آموزان و دانشجویان وسیع‌تر کرد.

 

انتخاب با استعدادترین

 

افزایش پویایی افراد در آموزش آنلاین

هر روز بر تعداد افراد و شرکت‌هایی که بر برنامه‌های اشتغال و آموزش از راه دور تاکید می‌کنند افزوده می‌شود. اشتغال از راه دور همزمان برای افراد و شرکت‌ها دارای جذابیت‌های بسیاری است. افراد برای وفق دادن خود با این فرایندها باید وارد یک فرایند رقابتی شوند.

در آموزش مجازی نیز امکان ایجاد برنامه‌های انعطاف‌پذیر و فرصت‌های آموزش از راه دور فراهم می‌شود.

 

 اگر تا کنون از خدمات یادگیری آنلاین استفاده کرده‌اید، چه توصیه‌هایی برای انتخاب یا عدم انتخاب یک پلتفرم برای دیگران دارید. نظرات خود را در صفحه اختصاصی معروف‌ترین سایت‌های آموزشی  با دیگران به اشتراک بگذارید

تغییر چشم‌انداز

آموزش و کار از راه دور یکی از مهم‌ترین تغییرات در دوران مدرن است. مثل بسیاری از تغییرات دیگر این تغییرات در فرایندهای آموزشی منجر به توسعه و بهتر شدن کیفیت زندگی افراد و گروه‌ها می‌شود.

این تغییر در روندها باعث تغییرات اساسی در تجربه دانش‌آموزان و دانشجویان و همچنین کادر آموزشی از زندگیشان می‌شود. دانشجویان و اساتیدی که با داشتن انعطاف بیشتر می‌توانند درباره زندگی خود برنامه‌ریزی کنند بهره‌وری و کنترل بیشتری نیز بر زندگی خود نسبت به افرادی با برنامه ثابت خواهند داشت.

مدارس سنتی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر عملکرد نخواهند توانست با مدارس انعطاف‌پذیر جدید که زاییده گسترش آموزش مجازی در دوران کرونا هستند رقابت کنند. آن‌ها هم از نظر داشتن دانش‌آموزان توانمندتر و هم از نظر کاهش هزینه‌های روزمره بسیار قدرتمندتر از مدارس سنتی عمل خواهند کرد.

 

آموزش آنلاین و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

 

چالش‌های آموزش مجازی

اما مسئله تحول در فرایندهای آموزشی به این سادگی هم نیست. همچنان مسیر طولانی و موانع زیادی برای گسترش آموزش مجازی وجود دارد. بسیاری از افراد به اینترنت پر سرعت و با کیفیت دسترسی نداشته یا هنوز در استفاده از تکنولوژی‌های نوین دارای ضعف هستند. به ویژه در مقایسه میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه این امر پر رنگ‌تر می‌شود.

به عنوان مثال در حالی که بر اساس داده‌های «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی»، ۹۵٪ از دانش‌آموزان سوئیس، نروژ و اتریش به کامپیوتر و موبایل برای آموزش مجازی در دوران کرونا دسترسی دارند اما در اندونزی تنها ۳۴٪ دانش‌آموزان به تکنولوژی‌های مورد نیاز دسترسی دارند.

در تمامی کشورها از توسعه‌نیافته تا توسعه‌یافته بخشی از جمعیت به دلایل مختلف به تکنولوژی‌های نوین آموزشی دسترسی نداشته و از آموزش مجازی در دوران کرونا محروم می‌شوند. همچنان که در ایران نیز با الزام دانش‌آموزان به مشارکت در فرایند آموزش مجازی در دوران کرونا، بسیاری از افراد با مشکلات زیادی روبرو بودند و حتی افزایش تقاضا برای گوشی‌های هوشمند باعث افزایش قیمت در بازار موبایل کشور شد.

خوشبختانه شما که از امکانات لازم برای دسترسی به این مطلب برخوردار بوده‌اید می‌توانید با مراجعه به بخش سایت‌های خدمات آموزشی با خدمات آموزشی ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف که بسیاری از آن‌ها رایگان است آشنا شده و از آن‌ها بهره‌مند شوید.

ثبت نظر