عناوین:

 • دلایل عدم ارسال سفارش
 • اختلال در هسته معاملات
 • اختلال در سامانه معاملاتی
 • کدام کارگزاری سرعت بالا دارد؟

کدام کارگزاری سرعت بالایی در ارسال سفارش دارد و مناسب سرخطی است؟

شهریور 2, 1399
کدام کارگزاری سرعت بالایی در ارسال سفارش دارد و مناسب سرخطی است؟

با ورود افراد تازه وارد به بورس اتفاقات جدیدی در این بازار رخ داده است؛ اتفاقاتی که معامله‌گران را دچار چالش‌های جدیدی کرده است. در سال‌های گذشته هم اعتراضاتی نسبت به عملکرد کارگزارن وجود داشت، اما با ورود افراد تازه وارد و افزایش حجم مشتریان کارگزاری‌ها، اختلالات سامانه‌های معاملاتی نیز افزایش یافته و دردسرهای زیادی را برای معامله گران ایجاد کرده است.

به دلیل حجم بالای مشتریان، هسته معاملات و سامانه‌های معاملاتی پاسخگوی نیاز کاربران نیستند و در برخی مواقع ممکن است ارسال یک سفارش بیش از یک ساعت طول بکشد. در این مواقع، سوالی که برای مشتریان پیش می‌آید این است که سرعت ارسال سفارش کدام کارگزاری بیشتر است؟

 

این سوال به اندازه‌ای ذهن مشتریان کارگزاری‌های مختلف را درگیر کرده است که بسیاری از خبرگزاری‌ها، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی، سایت‌ها و صفحات مختلف در شبکه‌های اجتماعی به بررسی عملکرد کارگزاری‌ها و انجام نظرسنجی از معامله‌گران بورس کرده‌اند. حتی برخی از صفحات پر مخاطب در شبکه‌های اجتماعی که محتوای طنز و انتقادی دارند نیز، به صورت طنز از عملکرد کارگزاری‌ها و اختلالات هسته معاملات نقد کرده‌اند.

حالا به نظر شما کدام کارگزاری در بورس ایران هنگام ثبت سفارش خرید و فروش سهام دارای سرعت بالایی است؟ قبل از پرداختن به پاسخ این سوال بگذارید دلایل عدم ارسال سفارش یا سرعت پایین آن را بررسی کنیم. پس از بررسی دلایل، گزارش‌هایی که در این زمینه انجام شده است را بررسی خواهیم کرد و سپس به شما می‌گوییم کدام کارگزاری سرعت بالاتری دارد.

 

دلایل عدم ارسال سفارش خرید و فروش سهام در سامانه‌های معاملاتی

ارسال نشدن سفارش یا تاخیر در ارسال دلایل مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها اختلال در هسته معاملات و سامانه‌های معاملاتی است که هر کدام به نوبه خود باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاران در بازار بورس می‌شوند. چرا که هر کدام از این دو مورد دچار مشکل شود، هیجان را در معامله‌گران، به ویژه معامله‌گران تازه وارد افزایش می‌دهند که باعث خرید و فروش‌های نامناسب و سردرگمی آنها می‌شود.

حال بگذارید مشکلات هسته معاملاتی و سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها را بررسی کنیم.

 

اختلال و مشکلات هسته معاملاتی

اختلال در هسته معاملات از اساسی‌ترین مشکلات این روزهای بازار بورس است. عدم ارسال سفارش در ساعات شلوغی بازار را نمی‌توانیم تنها به عملکرد بد کارگزاری‌ها و ضعف در سامانه‌های معاملاتی آنها نسبت بدهیم. زیرا تاخیر ارسال سفارش به هسته معاملات، اختلال در نمایش عمق بازار و تاخیر در به روزرسانی قیمت در سایت TSETMC جزء مواردی است که ربطی به کارگزارن ندارد ولی در معاملات و سرعت آنها مشکلات بزرگی ایجاد می‌کنند.

کافی است کمی در گروه‌های تلگرامی مرتبط با بورس وقت بگذرانید، می‌بینید در روزهایی که حجم معاملات در بازار بالا است، سرمایه‌گذاران زیادی نسبت به اختلالات هسته معاملات اعتراض می‌کنند.

دلیل مشکلات هسته معاملاتی عدم بهبود و به‌روزرسانی زیرساخت‌های موجود است. با توجه به تحریم‌هایی که صورت گرفته، از سال 90 این زیرساخت‌ها در فرآیند به‌روزرسانی دچار اختلال و مشکل شدند و این باعث افزایش ریسک در معاملات شده است.

 

 

به هرحال، این مشکلات وجود دارد و باید برای آنها چاره‌ای در نظر گرفته شود. پرداختن بیش‌از حد به این موضوع خارج از حوصله و موضوع این مقاله است. اما اگر علاقه دارید درباره اختلالات هسته معاملات و روش‌های کاهش اختلال بیشتر بدانید، به مقاله «سردردی به نام اختلال در هسته معاملات بورس» مراجعه کنید.

 

 

اختلال و مشکلات سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها

از هسته معاملات که بگذریم و روی عملکرد کارگزاری‌ها تمرکز کنیم با مشکلات اختلال و عدم کارایی پلتفرم‌های معاملاتی آنها روبه‌رو می‌شویم. پلتفرم‌های خرید و فروش سهام نیز همانند هسته به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم، مشکلات زیادی دارند.

تمام این زیرساخت‌ها برای زمانی هستند که حجم معاملات روزانه کم بود. اما زمانی که سیل عظیمی از سرمایه‌گذاران وارد بازار بورس شدند، دیگر این زیرساخت‌ها پاسخگوی نیاز مشتریان نیستند و زمانی که هسته معاملات دچار مشکل می‌شود به اختلالات سامانه‌ها نیز دامن می‌زد و سرعت سفارش‌گذاری و معاملات روزانه با افت شدید روبرو می‌شوند.

عدم به‌روزرسانی و ارتقای سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها نیز هیجان را در بازار چند برابر می‌کنند و در نهایت تصمیم‌گیری‌های اشتباه و سردرگمی در معامله‌گران افزایش می‌یابد. با این وجود، سوال همه معامله‌گران این است که کدام کارگزار سیستم معاملاتی بهتری دارد و سرعت بالاتری در سفارش گذاری دارد؟

 

سامانه معاملاتی کدام کارگزاری سرعت بالایی دارد؟

شرکت‌های تدبیرپرداز و رایان هم‌افزا با ارائه سامانه‌های معاملاتی تدبیر تریدر، آنلاین پلاس، رایان هم‌افزا کلاسیک و اکسیر به کارگزارن، انجام بخش عمده‌ای از معاملات را بر عهده دارند و خرید و فروش سهام از کانال این سامانه‌های معاملاتی می‌گذرد.

در کنار تدبیرپرداز و رایان هم‌افزا، برخی از کارگزاری‌ها نیز سامانه معاملاتی اختصاصی خود را دارند. مانند:

 • آگاه (آساتریدر)
 • مفید (ایزی تریدر)
 • تدبیرگران فردا (پرانا)
 • فارابی (فارابیکسو)
 • بانک پاسارگاد (یوزرتریدر)
 • پارسیان (پارس تریدر)
 • نهایت‌نگر (نهارخ)
 • برهان سهند (چوگان
 • توسعه معاملات کیان (ایمکس)

 

هر کدام این کارگزاری‌ها و سامانه‌های معاملاتی آنها نقاط قوت و ضعفی دارند که می‌توانید در صفحه «معرفی کارگزاری‌های بورس ایران» بخوانید. اما برخی از آنها در ارسال سفارش کُندتر عمل می‌کنند. به نظر شما کدامشان سرعت پایین‌تری دارند؟

کارگزاری‌های پر طرفدار به دلیل حجم بالای معاملات، در اغلب مواقع سرعت پایین‌تری در ارسال سفارش دارند و برای ارسال سفارش یه صورت سرخطی مناسب نیستند. اگر سرعت ارسال سفارش برایتان بسیار اهمیت دارد پیشنهاد ما استفاده از کارگزاری‌های خلوت‌تر است. کارگزاری‌هایی همچون کارگزاری توسعه اندیشه دانا، کارگزاری توسعه معاملات کیان، کارگزاری نهایت‌نگر، کارگزاری تدبیرگران فردا، اقتصاد بیدار، مبین سرمایه، فیروزه آسیا و غیره احتمالا جوابگوی نیازتان خواهند بود و به دلیل شرایطی که دارند و حجم مشتریان پایین‌تر در اغلب مواقع سرعت بالاتری در ارسال سفارش دارند.

 

از طرف دیگر، باید این را در نظر بگیرید که خدماتی که کارگزاری‌های بزرگتر ارائه می‌دهند معمولا بهتر است، خدمات کارگزاری آگاه، کارگزاری مفید و کارگزاری فارابی معمولا بهتر است و سامانه‌های معاملاتی آنها به خوبی طراحی و توسعه داده شده است. اما متاسفانه به دلیل حجم بالای مشتریان، زیرساخت‌هایشان جوابگوی نیاز مشتریان نیست.

در همین راستا، صفحات مختلف در شبکه‌های اجتماعی برای انتقاد از عملکرد این کارگزاری‌ها اقدام به انجام نظرسنجی‌هایی کرده‌اند که با چاشنی طنز همراه است. در ادامه تصاویر برخی از آنها را آوردیم تا شاید در تصمیم‌گیری و انتخاب کارگزاری بهتر کمک‌کننده باشد.

 

 

 

 

ثبت نظر