عناوین:

  • ریشه اختلال در هسته معاملات بورس
  • پیشنهاداتی برای کاهش اختلالات

سردردی به نام اختلال در هسته معاملات بورس

تیر 21, 1399
سردرد از اختلال در هسته معاملات بورس

عادت به در صف ایستادن برای هر چیزی گویا به بخشی از هویت جمعی ما تبدیل شده است. ظاهرا از صف شیر و تخم مرغ در دهه ۶۰ و ۷۰ ترقی کرده و به صف و اختلال در هسته معاملات بورس یا ترافیک مسیرهای خروجی و ورودی شهرها در تعطیلات رسیده‌ایم.

کمتر روز و هفته‌ای در بازار بورس را می‌توان یافت که سهامداران از اختلال در هسته معاملات نگویند و به آن معترض نشوند. کافیست عبارت «اختلال در هسته معاملات» را در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر یا اینستاگرام جستجو کنید تا ببینید روزانه ده‌ها کاربر به این اختلال معترض بوده و از ضرر و زیان خود در معاملات به دلیل عدم ارسال سفارشات و.. در بورس و فرابورس گفته‌اند.

با ما همراه باشید تا ریشه‌های مشکلات موجود در هسته معاملات بورس و راه حل‌های پیشنهادی برای کاهش این مسائل را بررسی کنیم.

 

ریشه اختلال در هسته معاملات بورس

پیش از سال ۱۳۹۶ و قبل از تحولات اقتصادی ایجاد شده در کشور، روزانه حدود ۶۴ هزار معامله در بازار بورس انجام می‌شد. اما بر اساس اطلاعات معاملاتی امروز (۲۱ تیر ۱۳۹۹) حدود ۱ میلیون و ۶۳۹ هزار معامله در بورس اوراق بهادار تهران انجام شده و حجم معاملات از حدود ۱ میلیون معامله در سال ۹۶ در حال حاضر و در سال ۹۹ به ۹ میلیارد و ۵۰۷ میلیون سهم رسیده است.

 

رشد بورس در سال‌های اخیر

 

این آمار و ارقام نشان دهنده ورود تعداد بسیار زیادی از سهامداران با سرمایه چشمگیری به بازار بورس و رشد فزاینده سرمایه موجود در بورس است.

با وجود این که به دلیل رونق کم‌سابقه بورس در این روزها حجم وسیعی از سرمایه‌های سرگردان به این بازار وارد شده است اما مشکلات و مسائل موجود در هسته معاملات بورس هر روزه باعث ناامیدی سهامداران و ضررهای بسیاری به ویژه در هنگام ارائه عرضه‌های اولیه شده است.

به صورتی که در کنار عوامل دیگر باید اختلال در هسته معاملات بورس را نیز به عنوان یکی از عوامل افزایش ریسک در بازار بورس مطرح کرد.

با وجود افزایش استقبال عمومی از بازار بورس در سال‌های اخیر، اما زیرساخت‌های موجود با سرعت لازم بهبود نیافته و وجود اختلالات را باعث شده است.

 

هسته معاملات بورس ایران از کجا آمده است؟

سامانه فعلی که برای معاملات بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد سال ۸۴ از شرکت یورو نکست فرانسه خریداری شده و از سال ۸۷ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این سامانه از سال ۹۰ که کشور درگیر تحریم شد با اختلال در فرایند به روز رسانی روبرو گردید.

 

شرکت یورونکست فرانسه

 

هر چند پس از لغو تحریم‌ها در سال ۹۴ یک به روز رسانی از سوی شرکت ارائه دهنده این سامانه ارائه شد اما با بازگشت مجدد بسیاری از تحریم‌ها دیگر خبری از به روز رسانی از سوی شرکت فرانسوی نیست و به ادعای مقامات بورس وظیفه به روز رسانی و رفع اختلال در هسته معاملات بورس بر عهده کارشناسان داخلی گذاشته شده است.

مقامات و مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار در بسیاری از مصاحبه‌ها و گفتگوهایی که با بسیاری در این زمینه دارند همواره تاکید می‌کنند که مشکلات لزوما از هسته معاملاتی نبوده و اختلالات می‌تواند به دلیل مشکلات در سامانه آنلاین کارگزاری‌ها و.. باشد که این مشکلات از سوی مدیران کارگزاری‌ها به عنوان اختلال در هسته معاملات بورس اعلام می‌کنند.

برای آشنایی با بهترین کارگزاری‌های بورس که تجربه مطلوب‌تری برای سهامداران خود ایجاد کرده‌اند می‌توانید به بخش کارگزاری‌ها مراجعه کرده و با مزایا و معایب هر یک از کارگزاری‌های مطرح کشور آشنا شوید.

برای سهامداران و معامله‌گران چندان تفاوتی نمی‌کند مشکل از کجا آغاز می‌شود. در هر صورت کسی که از وجود اختلال متضرر می‌شود همین سهامداران خُرد هستند که با امید حفظ سرمایه‌های خود وارد بازار بورس شده‌اند.

در هر صورت سازمان بورس و اوراق بهادار وظیفه دارد برای کاهش ریسک سرمایه سهامداران زمینه لازم برای رفع اختلالات را فراهم کرده تا اندکی از درگیری‌های ذهنی روزانه سهامداران کاسته شود.

 

پیشنهاداتی برای کاهش اختلال در هسته معاملات بورس

با ادامه مشکلات موجود که سهامداران مدت‌هاست با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند در نهایت کانون کارگزاران بورس در نامه‌ای به ریاست سازمان بورس تعدادی پیشنهاد کوتاه مدت برای کاهش این مسائل و مشکلات را مطرح نمود تا هم باعث کاهش نارضایتی معامله‌گران شده و هم از مشکلات متعدد کارگزاری‌ها بکاهد.

 

۱− ایجاد رقابت قیمتی در عرضه‌های اولیه

با برداشتن محدوده قیمت در عرضه‌های اولیه رقابت قیمتی به وجود می‌آید و به این طریق خریداران ملزم می‌شوند پس از بررسی اطلاعات مالی و چشم‌انداز آتی شرکت قیمت مورد نظر خود را اعلام کنند.

 

رقابت آزاد برای رفع اختلال در هسته معاملات بورس

 

در حال حاضر قیمت‌ها در عرضه اولیه بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی سهام است. به این دلیل در عرضه‌های اولیه رقابت شدیدی میان خریداران ایجاد می‌شود. سرمایه‌گذاران بدون نیاز به تحلیل و به صورتی کم ریسک و با بازده بالا وارد معامله می‌شوند. لذا در عرضه‌های اولیه تعداد کدهای معاملاتی افزایش چشمگیری پیدا کرده و فشار زیاد به سطح معاملات باعث ایجاد اختلال در هسته معاملات بورس می‌شود.

با ضروری شدن دخالت تحلیل در خرید عرضه‌های اولیه ریسک معاملات افزایش یافته و در نتیجه تعداد سفارش‌ها در عرضه اولیه کاهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

 

۲- حذف دامنه نوسان پس از عرضه‌های اولیه

معمولا پس از عرضه‌های اولیه صف‌های طولانی ایجاد شده در نتیجه فشار بر هسته معاملات افزایش می‌یابد. حذف دامنه نوسان یا حداقل سه برابر کردن این دامنه تا چند روز پس از عرضه اولیه کمک خواهد کرد بازار با فشار کمتری و با سرعت بیشتری به قیمت تعادلی برسد.

با این روش نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد سرعت و نحوه چینش سفارشات در صف و رعایت انصاف کاهش یافته و اعتماد به مسئولان بورس افزایش می‌یابد.

 

۳- افزایش تدریجی دامنه نوسان

با ایجاد صف‌های خرید یا فروش، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای لزوم تحلیل در بازار بورس کاهش یافته و زمان رسیدن به نقطه تعادل قیمتی در سهم افزایش یافته و حالتی فرسایشی به خود می‌گیرد.

رواج پدیده صف‌نشینی باعث تقویت رویکردهای کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری می‌شود. بنابراین با افزایش تدریجی دامنه نوسان می‌توان به مرور باعث کاهش صف‌های خرید و فروش شد و سرمایه‌گذاران را به استفاده از تحلیل‌های درست تشویق کرد.

 

۴- کاهش یا حذف تدریجی حجم مبنا

حجم مبنا باعث طولانی‌تر و فرسایشی شدن صف‌های خرید شده و رسیدن به تعادل قیمتی زمانبر می‌شود. لذا توصیه می‌شود حجم مبنا به طور کلی حذف شود.

 

دو سهامدار موفق

 

۵- افزایش حداکثر تعداد سفارش هر سهم

با افزایش حداکثر تعداد سفارش برای هر سهم می‌توان تعداد سفارش‌های وارد شده به سامانه معاملات را کاهش داد و در نتیجه فشار و اختلال در هسته معاملات بورس کاهش می‌یابد.

 

با وجود این که پیشنهادات کانون کارگزاران بورس در کوتاه مدت می‌تواند به کاهش فشار و اختلال در هسته معاملات بورس کمک کند اما این پیشنهادات تنها به عنوان یک مُسکِن در کوتاه مدت عمل کرده و علاوه بر عوارض احتمالی، نمی‌تواند کمکی به حل مشکلات در بلند مدت کند. از سوی دیگر همچنان که شاهد افزایش روز افزون تعداد سهامداران و فعالین بورس هستیم با انجام این اقدامات نیز بعید است اختلالات موجود کاهش پیدا کند.

لذا مسئولان بورس اوراق بهادار باید برای حل اختلال در هسته معاملات بورس چاره‌ای بیاندیشند تا هر چه زودتر آرامش به روح و روان سهامداران بازگشته و از ریسک‌های بیهوده و بی‌دلیل در بازار بورس کاسته شود.

اگر شما هم در خرید و فروش سهام با مشکل مواجه شده‌اید در بخش نظرات ما را در جریان تجربیات خود بگذارید.

ثبت نظر