عناوین:

 • ایران ایر
 • هواپیمایی ماهان
 • هواپیمایی آسمان
 • هواپیمایی قشم
 • هواپیمایی معراج
 • ایران ایر تور
 • هواپیمایی کیش
 • هواپیمایی تابان

بهترین شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌های ایرانی) در سال ۹۹

تیر 3, 1399
سفر خانوادگی با هواپیما

سفر با هواپیما لزوما تجربه‌ای لذت‌بخش و راحت نیست. همه ما از تاخیرهای مکرر، وعده‌های غذایی نامطلوب و کابوس گم شدن چمدان‌ها شنیده‌ایم و همواره نگران آسایش و ایمنی خود و عزیزانمان در ایرلاین‌های ایرانی بوده‌ایم. اما برخی ایرلاین‌ها تلاش کرده‌اند برای مسافران خود شرایطی مطلوب‌تر، لذت‌بخش‌تر و ایمن‌تر را ایجاد و مسافرت با هواپیما را لذت‌بخش‌تر و همراه با آرامش بیشتری کنند.

داشتن تصویری کامل‌تر از شرایط کنونی و سابقه شررکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌های ایرانی می‌تواند به ما در تصمیم‌گیری برای انتخاب پرواز مناسب و تجربه سفری آرام کمک کند. با ما همراه باشید تا بررسی دقیق‌تری از برجسته‌ترین ایرلاین‌های فعال در کشور داشته باشیم.

 

۱− ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در خاورمیانه در حال حاضر به بیش از ۴۰ مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد. این شرکت سالیانه بیش از ۶ میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

هواپیمای ایران ایر

 

ناوگان ایران ایر

به دلیل وجود تحریم‌های گوناگون در چند دهه اخیر، ایرلاین‌های ایرانی از جمله شرکت‌هایی‌اند که دارای فرسوده‌ترین و سالخورده‌ترین ناوگان حمل و نقل کشور هستند. به طوری که در حال حاضر میانگین سنی ناوگان ایران ایر به بیش از ۲۲ سال می‌رسد که فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد.

تا ژانویه ۲۰۲۰ (دی ماه ۹۸) ناوگان هوایی ایران ایر شامل تعداد ۲۰ فروند ایرباس، ۱۳ فروند ای‌تی‌آر، ۴ فوکر و ۲ فروند مک‌دانل داگلاس می‌شود.

 

حوادث ایران ایر

از ابتدای تاسیس تا ژوئن ۲۰۲۰ (تیر ۱۳۹۹) در مجموع ۲۵ سانحه هوایی برای پروازهای ایران ایر ثبت شده است که ۱۲ مورد از این حوادث دارای تلفات جانی بوده‌اند. در این حوادثِ منجر به مرگ در مجموع ۵۴۸ مسافر جان خود را از دست داده‌اند. البته باید توجه داشت که برخی از تلفات منجر به مرگ این ایرلاین ایرانی در جریان جنگ و به دلیل مورد اصابت قرار گرفتن با ادوات نظامی صورت گرفته است.

حوادث منجر به مرگ

 • ۱۰ آذر ۱۳۲۹: ۸ کشته
 • ۴ دی ۱۳۳۱: ۲۴ کشته
 • ۱ بهمن ۱۳۵۸:  ۱۲۰ کشته
 • ۲۳ مهر ۱۳۶۵: ۳ کشته
 • ۱۲ تیر ۱۳۶۷: ۲۹۰ کشته
 • ۲۰ خرداد ۱۳۷۵: ۴ کشته
 • ۱۳ بهمن ۱۳۷۸: ۸ کشته
 • ۱۹ دی ۱۳۸۹: ۷۸ کشته

 

خدمات ایران ایر

کترینگ و سرویس پذیرایی ایران ایر از بزرگترین کترینگ‌های منطقه است که علاوه بر مسافران پروازهای خود به برخی شرکت‌های داخلی و بین‌المللی نیز خدمات ارائه می‌نماید. ایران ایر در سال ۱۳۹۲ موفق به دریافت گواهینامه رضایت مشتری شده و رتبه نخست را در خصوص اطلاع‌رسانی تاخیر در پروازها به مسافران خود کسب نموده است.

همچنین گروه هتل‌های هما به عنوان جزئی از مجموعه هواپیمایی جمهوری اسلامی دارای پنج هتل ۵ ستاره در تهران، مشهد، شیراز و بندرعباس با بیش از ۸۰۰ اتاق به ارائه خدمات می‌پردازد.

 

۲−هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۷۱ به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی کشور در کرمان تاسیس شد. ماهان اکنون پس از گذشت ۲۹ سال از برجسته‌ترین ایرلاین‌های ایرانی است. این ایرلاین به مقصدهای داخلی و همچنین کشورهای خاورمیانه، خاور دور، آسیای مرکزی و اروپا پرواز دارد.

مقصدهای داخلی هواپیمایی ماهان شامل مشهد، کرمان، رفسنجان، شیراز، کرمانشاه، زابل، زاهدان، قشم، سنندج، ساری و سیرجان می‌شود.

ماهان از ایرلاین‌های ایرانی

ناوگان ماهان

ماهان در سال ۹۴ حدود ۵.۴ میلیون مسافر را با ۷۷٪ ظرفیت ناوگان هوایی خود جابجا کرد. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر با داشتن ۳۹ هواپیما از نظر تعداد صندلی پرواز از بزرگترین ایرلاین‌های ایرانی است.

ناوگان مسافربری ماهان از ۲۶ فروند ایرباس، ۱۰ فروند بی‌ای‌ئی و ۳ فروند بوئینگ ۷۴۷ تشکیل شده که مجموعا ۳۹ فروند را شامل می‌شود. ممکن است برخی از این هواپیماها در حال انجام تعمیرات به منظور بازگردانی باشند.

 

حوادث ماهان

هواپیمایی ماهان با وجود وقوع نقص فنی متعدد در پروازها و فرود اضطراری مکرر در طول سال‌های فعالیت خود دچار حادثه منجر به مرگ نشده است. این امر در میان ایرلاین‌های ایرانی با این سابقه کار، کارنامه‌ای روشن محسوب می‌شود. هر چند وقوع حوادث جزئی نیز می‌تواند منجر به ایجاد استرس و نگرانی مسافران پرواز شود.

خروج از باند هواپیمای ماهان

 

از هولناک‌ترین این حوادث پرواز بوئینگ ۷۴۷ ماهان با ۴۲۶ سرنشین بود که در مهر ماه ۱۳۹۴ از تهران عازم بندرعباس بوده و دقایقی پس از پرواز به علت نقص فنی در موتور شماره ۳ هواپیما و جدا شدن قطعاتی از موتور به فرودگاه مهرآباد بازگشته و فرود اضطرار داشت. در این حادثه کسی آسیب ندید.

خدمات ماهان

ماهان دارای یکی از بهترین ساختمان‌های کترینگ مسافری در میان ایرلاین‌های ایرانی بوده و به این طریق در زمینه خدمات غذایی تجربه‌ای مطلوب برای مسافران خود فراهم کرده است. کترینگ آرمان با ۸۰۰۰ متر مربع زیربنا روزانه ۲۴۰۰۰ پرس غذا تولید می‌کند. همچنین مسافران پروازهای خارجی می‌توانند غذای مخصوص خود را حداقل تا ۷۲ ساعت پیش از پرواز سفارش دهند.

کابین هواپیماهایی این شرکت همگی دارای فضای مناسب جهت استراحت و قابلیت تنظیم صندلی است. در پروازهای بالای ۳ ساعت نیز برای مسافران امکان انتخاب فیلم‌های ارائه شده از سوی مهمانداران و استفاده از سیستم پخش جهت دیدن فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های متنوع است.

 

۳−هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هوایی تشکیل شد و جزء ۵ شرکت هواپیمایی ایرانی عضو یاتا است. این شرکت از پروازهای داخلی تا پروازهای خارجی در سطح منطقه را انجام می‌دهد.

لوگوی آسمان از ایرلاین‌های ایرانی

این ایرلاین دارای گسترده‌ترین شبکه پروازهای داخلی در ایران است و به دلیل وجود سه مرکز پروازی در کشور قابلیت دسترسی بالایی در بلیط‌های هواپیما را داراست؛ همچنین همکاری با کترینگ معتبر آرمان باعث افزایش اعتماد مسافران شده است. ۵۰ درصد از سهام کترینگ آرمان متعلق به این ایرلاین ایرانی است.

 

ناوگان آسمان

این ایرلاین به استفاده از هواپیماهای کوچک تمایل بیشتری داشته و بیشتر هواپیماهای ناوگان آن‌ها را هواپیماهای فوکر ۱۰۰ با ظرفیت ۱۰۵ مسافر تشکیل می‌دهند. این شرکت هواپیمایی در ۳ سال اخیر هواپیماهای ایرباس ۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ را نیز به ناوگان حمل و نقل خود افزوده است.

هواپیمایی آسمان از ۷ فروند ایرباس، ۴ فروند ای‌تی‌آر، ۴ فروند بوئینگ و ۷ فروند فوکر تشکیل شده است که مجموعا ۲۲ فروند هواپیمای فعال در این هواپیمایی در حال سرویس‌دهی هستند.

 

حوادث هواپیمایی آسمان

تا تیر ماه ۱۳۹۹ تعداد ۱۶ حادثه برای هواپیماهای خطوط هوایی آسمان به وقوع پیوست که از این میان  ۳ حادثه منجر به مرگ مسافران و خدمه پرواز شد.

 

 • ۲۰ مهر ۱۳۷۳: سقوط هواپیمای فوکر ۲۸ از مبداء اصفهان به تهران و برخورد به کوه کرکس؛ در این سانحه ۵۹ مسافر و ۷ خدمه کشته شدند.

 

 • ۲ شهریور ۱۳۸۷: هواپیمای مسیر بیشکک-تهران لحظاتی پس از پرواز در نزدیکی بیشکک سقوط کرده و ۶۸ تن از ۹۰ مسافر آن کشته شدند.
 • ۲۹ بهمن ۱۳۹۶: پرواز مسیر تهران به یاسوج پس از برخورد به رشته کوه دنا منجر به مرگ۶۰ مسافر و ۶ خدمه گردید.

 

هواپیمای در حال سقوط

 

همچنین حوادثی دیگر با مصدومین و خسارات مالی در طول سالیان فعالیت هواپیمایی آسمان به وقوع پیوسته است. وجود این حوادث باعث شد اتحادیه اروپا در آذر ۱۳۹۵ هواپیمایی آسمان را به واسطه «نگرانی‌های ایمنی پرواز» از پرواز در حوزه اتحادیه اروپا منع کند.

 

خدمات هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان به لحاظ عملکردی در تامین آسایش و آرامش مسافران دارای کارنامه نه چندان درخشانی است. وجود تاخیرهای مکرر در سابقه پروازهای این ایرلاین ایرانی باعث شده تصور مطلوبی از خدمات این شرکت در ذهن ایجاد نشود.

بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری هواپیمایی آسمان در سال ۱۳۹۳ با میانگین زمان تاخیر ۴۵ دقیقه‌ای بیشترین تاخیر را در میان شرکت‌های هواپیمایی ایراتی داشت. در مرداد ۱۳۹۴ نیز پس از تاخیر ۱۰ ساعته پرواز تهران-اهواز این ایرلاین از سازمان هواپیمایی کشوری تذکر کتبی گرفت و صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده‌اش به حالت تعلیق درآمد.

با این وجود قیمت پایین‌تر هواپیمایی آسمان نسبت به دیگر شرکت‌های هواپیمایی موجب شده تا این ایرلاین همچنان جذابیت خود را برای مشتریان خود حفظ نماید.

 

۴−هواپیمایی قشم

هواپیمایی قشم که تحت عنوان تجاری قشم ایر فعالیت می‌کند از ایرلاین‌های دولتی ایران است. این شرکت از سال ۱۳۷۲ با اجاره کردن هواپیما از شرکت‌های دیگر فعالیت خود در این زمینه را آغاز نمود.

 

هواپیمای قشم از ایرلاین‌های ایرانی

 

این هواپیمایی در طول سال‌های فعالیت خود به مسیر توسعه را به تدریج طی نمود تا آن که در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی یعنی شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم واگذار گردید؛ البته پس از مدتی کوتاه و در سال ۱۳۹۳ پس از بازداشت و محاکمه بابک زنجانی مالک این هواپیمایی، قشم ایر مجددا به بخش دولتی بازگردانده و مالکیت آن به وزارت نفت واگذار شد.

هواپیمایی قشم علاوه بر پروازهای داخلی به شهرهای زیارتی عراق و سوریه، دوبی، شارجه، راس‌الخیمه و منامه بحرین نیز پرواز دارد. این شرکت همچنین دارای ۲ فروند هواپیمای باری با ظرفیت حمل ۵۰ تن بار به مقصد شانگهای، کابل، اسلام‌آباد و استانبول است.

 

ناوگان قشم ایر

هواپیمایی قشم با دارا بودن ۲۱ فروند هواپیماهای دوربرد و با برد متوسط با ارائه بیش از ۳۰۰۰ صندلی یکی از فعال‌ترین هواپیمایی‌های کشور در سطح داخلی و فرامنطقه‌ای است. این هواپیمایی تا کنون به ۲۷ مقصد بین‌المللی و ۲۹ مقصد داخلی پرواز داشته است.

ناوگان مسافربری قشم ایر دارای ۸ فروند هواپیما از خانواده ایرباس، ۵ فروند هواپیمای آر-جی و ۸ فروند از انواع هواپیمای فوکر است. مجموع هواپیماهای قشم ایر در حال حاضر ۲۱ فروند است.

یکی از ایرباس‌های این ایرلاین مدتی به عنوان هواپیمای اختصاصی باشگاه پرسپولیس تهران شناخته می‌شد و لوگوی این باشگاه نیز بر روی آن نقش بسته بود. این امر باعث توجه حامیان این باشگاه به هواپیمایی قشم شد.

 

حوادث هواپیمایی قشم

در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۰ هواپیمای روسی یاک ۴۰ در جنگل‌های جنوب ساری سقوط کرد و بر اثر این حادثه تمامی ۲۵ سرنشین هواپیما از جمله مقامات بلندپایه کشوری شامل وزیر راه، تعدادی از نمایندگان مجلس و مقامات سازمان هواپیمایی کشوری جان خود را از دست دادند. هواپیمایی قشم در زمان سقوط این هواپیما تحت عنوان «فراز قشم» فعالیت می‌کرد.

این ایرلاین ایرانی بین سال‌های ۹۴ و ۹۵ تعدادی حادثه و فرود اضطراری نیز داشت که در این حوادث به کسی آسیبی نرسید.

 

خدمات هواپیمایی قشم

قشم ایر در طول سال‌های گذشته چندین مسیر میان برد و دوربرد خارجی و داخلی را به پروازهای خود افزوده و با تاسیس کترینگ قشم ایر برای تامین رفاه بیشتر مسافران خود تلاش نموده است. کترینگ این ایرلاین ایرانی از جمله شرکت‌های زیرمجموعه قشم ایر است و وظیفه تهیه میان وعده‌ها و وعده‌های غذایی حین پرواز این شرکت را بر عهده دارد.

مهمانداران هواپیمایی قشم

 

به کارگیری سیستم‌های مدرن فروش بلیت و نیروی انسانی متخصص و آموزش‌دیده، ارائه خدمات پروازی با کیفیت قابل توجه همراه با ایمنی و به ویژه برخورداری از ناوگان پروازی مدرن را می‌توان از دلایل اصلی مسیر رو به پیشرفت این ایرلاین در سال‌های گذشته دانست.

 

۵−هواپیمایی معراج

هواپیمایی معراج به عنوان یکی از جوان‌ترین ایرلاین‌های ایرانی از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت هواپیمایی خصوصی با شعار «از یک پرواز امن لذت ببرید» به ۳۰ مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد.

 

هواپیمای معراج

 

هواپیمایی معراج موفق شد در سال ۱۳۹۲ به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی ایرانی گواهینامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی را به علت تدوین ساختارها و افزایش توانمندی در نگهداری و تعمیر دریافت کند.

 

ناوگان معراج

ناوگان هواپیمایی معراج شامل بخش مسافری و تشریفاتی می‌شود که ناوگان تشریفاتی آن به صورت VIP در حال ارائه خدمات به دولت ایران و ناوگان مسافری به مقاصد مختلف داخلی و خارجی پرواز دارد.

ناوگان تشریفاتی معراج از ۲ فروند ایرباس، یک فروند بوئینگ و ۲ فروند هواپیمای داسوفالکون تشکیل شده است. معراج در بخش ناوگان مسافربری از ۷ هواپیمای ایرباس بهره می‌برد.

 

حوادث هواپیمایی معراج

هواپیمایی معراج به دلیل جوان بودن ناوگان هواپیمایی خود، یکی از کم‌حادثه‌ترین هواپیمایی‌های کشور است و غیر از ۲ مورد فرود اضطراری در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ دچار حادثه‌ای نشده‌اند.

 

خدمات هواپیمایی معراج

از ویژگی‌های برجسته خطوط هوایی معراج داشتن کمترین تاخیر و خوش‌قولی آن‌ها در انجام پروازهاست. این هواپیمایی در کلاس‌های پروازی فرست کلاس، تجاری، اقتصادی ممتاز و اقتصادی خدمات خود را ارائه کرده و با توجه به نو بودن ناوگان هواپیمایی از امکاناتی نسبتا مدرن برخوردار است.

فرست کلاس

بخش فرست کلاس که در سال ۲۰۱۵ ارائه شد در ایرباس‌های ای۳۰۰-۶۰۰ دارای صندلی‌ها تخت خواب‌شو و هر صندلی دارای ماساژور، محل قرارگیری و استراحت سر، دو چراغ مطالعه و یک چراغ بالای سر، تجهیزات اتصال به برق، پورت‌های USB و یک سوکت RCA برای لپ‌تاپ و همچنین امکانات تفریحی است. صندلی‌های این بخش می‌توانند به تخت‌خواب‌های ۲ متری تبدیل شوند.

کلاس تجاری

در این بخش دارای صندلی‌هایی با امکان زاویه‌گیری ۱۵۰ درجه بوده و مسافران این بخش می‌توانند از امکانات لانج فرودگاهی معراج استفاده کنند.

کلاس اقتصادی ممتاز

در ایرباس ای۳۲۰ امکان پرواز اقتصادی با فضای صندلی بیشتر و راحتی و خدمات مطلوب‌تر در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

کلاس اقتصادی

در این بخش مسافران از وعده های غذایی و نوشیدنی‌های رایگان بهره‌مند می‌شوند.

 

۶−ایران ایر تور

ایران ایر تور از قدیمی‌ترین ایرلاین‌های ایرانی است که در سال ۱۳۵۱ با هدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و برگزاری تورهای مسافرتی توسط ایران ایر تاسیس گردید. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر عمدتا پروازهای داخلی و معدود پروازهای خارجی به مقصد ترکیه را انجام می‌دهد.

 

هواپیمای ایران ایر تور

 

ایران ایر تور عضو یاتا و دارای گواهینامه آیوسا است. این شرکت موفق به کسب مجوز آموزش هوانوردی (ATO) نیز شده است.

این شرکت در خرداد ۹۸ موفق به کسب عنوان رتبه نخست حمل بیشترین تعداد مسافر در پروازهای داخلی شد.

 

ناوگان ایران ایر تور

این ایرلاین ایرانی تا اردیبهشت ۹۹ دارای ۱۳ فروند هواپیمای فعال بوده است که ۸ فروند آن از خانواده ایرباس و ۵ فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس است. ایرباس‌های ای۳۰۰-۶۰۰ این شرکت هواپیمایی در پروازهای داخلی و خارجی دارای کلاس تجاری هستند.

 

حوادث ایران ایر تور

 

 • ۱۹ بهمن ۱۳۷۱: برخورد توپولوف شرکت ایران ایرتور هنگام برخاستن از فرودگاه با یک هواپیمای متعلق به ارتش. در این حادثه ۱۳۱ تن جان خود را از دست دادند.
 • ۲۳ بهمن ۱۳۸۰: برخورد توپولوف این ایرلاین در نزدیکی خرم‌آباد با کوه و کشته شدن ۱۱۹ نفر سرنشین آن.
 • ۱۰ شهریور ۱۳۸۵: هواپیمای توپولوف در مسیر بندرعباس-مشهد به دلیل ترکیدگی یکی از لاستیک‌ها هنگام فرود دچار آتش‌سوزی شده و در این حادثه ۲۸ تن کشته و ۵۴ نفر دیگر زخمی شدند.

 

تعدادی حوادث نیز از خروج از باند تا فرود اضطراری که منجر به آسیب نگردیده نیز در سابقه این ایرلاین ایرانی ثبت شده است.

 

خدمات ایران ایر تور

ایران ایرتور در دی ماه ۱۳۹۶ موفق به کسب عنوان کم‌تاخیرترین ایرلاین ایرانی شد. این شرکت همچنین در سال ۱۳۹۵ کترینگ اختصاصی ایرلاین خود را افتتاح نموده است تا خدمات مطلوب‌تری در این زمینه در اختیار مسافران خود قرار دهد.

 

۷−هواپیمایی کیش

هواپیمایی کیش با نام تجاری کیش ایر از سال ۱۳۷۰ تاسیس شده و هم اکنون به عنوان یکی از ۵ شرکت ایرانی عضو یاتا و دارای گواهینامه آیوسا است.

کیش ایر به شهرهای مختلف کشور و همچنین تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس پرواز دارد.

 

خدمه هواپیمایی کیش

 

ناوگان کیش ایر

کیش ایر دارای ۲ فروند فوکر، ۷ فروند مک‌دانل داگلاس و ۲ فروند ایرباس است. این ارقام مجموع هواپیماهای در حال خدمت‌رسانی در هواپیمایی کیش را به ۱۱ عدد می‌رساند.

 

حوادث هواپیمایی کیش

در ۲۱ بهمن ۱۳۸۲ یک فروند فوکر-۵۰ متعلق به هواپیمایی کیش در هنگام فرود در فرودگاه شارجه امارات به زمین برخورد کرده و ۴۳ تن از ۴۵ مسافر آن جان خود را از دست دادند.

از حوادث جالب توجه این ایرلاین ایرانی این که این شرکت هواپیمایی در سال ۱۳۷۴ درگیر هواپیماربایی شده و در سال ۱۳۸۸ نیز در مسیر اهواز-تهران ۱۵ دقیقه پس از برخاستن هواپیما ماموران در داخل دستشویی یک بمب دست‌ساز کشف و پس از فرود اضطراری و تخلیه مسافرین بمب خنثی می‌شود.

 

خدمات کیش ایر

کیش ایر دارای یکی از بهترین و با سابقه‌ترین کیترینگ‌های هواپیمایی کشور بوده و با بهره‌گیری از ۱۰۰ متخصص تغذیه توانسته است با استفاده از تجربیات ۲۰ ساله خود انواع روش‌های تهیه غذای روز دنیا را با ذائقه ایرانی ترکیب نموده و یک سرویس غذایی مطلوب برای مسافران خود ارائه دهد.

 

کترینگ ایرلاین

 

در پروازهای تجاری خدمات کترینگ ویژه‌ای به مسافران ارائه می‌شود و برای وعده ناهار مسافران می‌توانند بین دو نوع غذا شامل گوشت سفید یا قرمز یکی را بنا بر سلیقه خود انتخاب کنند.

 

۸-هواپیمایی تابان

هواپیمایی تابان از شرکت‌های نوپای فعال در این زمینه است که از سال ۱۳۸۵ توسط کاپیتان اصغر عبدالله‌پور با مشارکت منطقه ویژه اقتصادی سرخس و شرکت سهامی توس گستر در شهر مشهد با شعار «با آرامش در اوج» فعالیت خود را آغاز کرده است.

آشیانه تعمیر و نگهداری این این ایرلاین ایرانی در فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد قرار گرفته و به دیگر شرکت‌ها نیز خدمات تعمیر و نگهداری ارائه می‌کند.

هواپیمایی تابان

 

ناوگان تابان

شرکت هواپیمایی تابان در حال حاضر دارای ۷ هواپیمای فعال است که ۵ عدد آن مک دانل داگلاس، یک عدد بی‌ای‌ئی و یک ایرباس است.

 

حوادث تابان

در سوم بهمن ۱۳۸۸ هواپیمای توپولوف این شرکت با ۱۵۷ مسافر و ۱۳ خدمه در مسیر آبادان-مشهد در هنگام فرود در فرودگاه مقصد دچار آتش‌سوزی شدید شده و طی این سانحه ۴۷ تن مصدوم شدند ولی خوشبختانه کسی در این حادثه کشته نشد.

 

خدمات تابان

در پروازهای تابان هر نفر می‌تواند تا حداکثر ۳۰ کیلوگرم بار همراه داشته باشد. در صورتی که افراد قصد داشته باشند باری بیش از ۳۰ کیلوگرم یا با ابعاد بیشتر از ۲۰۳ سانتیمتر را حمل کنند باید قبلا به اطلاع مسئولان فرودگاه برسانند. همچنین هر مسافر مجاز به حمل یک کیف دستی به داخل کابین هواپیما است. حداکثر وزن مجاز برای این کیف در پروازهای داخلی و خارجی ۵ کیلوگرم است. مایعات نباید بیش از ۱۰۰ میلی‌لیتر وزن داشته باشند.

 

چنان که ملاحظه کردید از میان این ایرلاین‌های ایرانی هواپیمایی ماهان و معراج از نظر سابقه حوادث در بهترین شرایط بوده و از جهت کیفیت ارائه خدمات نیز ایرلاین‌های ایرانی ماهان، ایران ایر، معراج و قشم ایر کارنامه مطلوبی داشتند. هواپیمایی آسمان از نظر صرفه اقتصادی و تعدد پروازها می‌تواند گزینه جذابی برای بسیاری از مسافران باشد.

برای بهره‌مندی از  خدمات گردشگری مناسب در طول سفر، می‌توانید با مطالعه عنوان بهترین شرکت خرید بلیت هواپیما خریدی آگاهانه‌تر و سفری توام با آرامش داشته باشید.

 

ثبت نظر