عناوین:

  • ویژگی‌های اپلیکیشن‌های آموزش زبان
  • مزیت‌های آموزش زبان از طریق اپلیکیشن

با اپلیکیشن‌های آموزش زبان در خانه بنشینید و زبان خود را تقویت کنید

خرداد 26, 1399
آموزش آنلاین زبان انگلیسی

بسیاری معتقدند تنها راه زبان‌آموزی که تسلط کافی برای قبولی در آزمون‌های مختلف زبان و مکالمه روان را می‌دهد حضور در کلاس‌های زبان است. اما، حضور مداوم در کلاس‌ها می‌تواند ساعت‌ها وقت ما را در ترافیک و آلودگی شهر بگیرد و خستگی و کلافگی ناشی از آن باعث شود که فرایند زبان‌آموزی را نیمه کاره رها کنیم و عطای آموزش زبان را به لقایش ببخشیم. البته، همه این‌ها به شرطی است که آموزشگاه‌های زبان خوب و موثر در محل سکونتمان باشد و توانایی پرداخت هزینه‌های بالای کلاس‌های حضوری را داشته باشیم. اینجاست که ویژگی‌ها و مزایای اپلیکیشن‌های آموزش زبان نسبت به راه‌های قدیمی‌تر برای ما برجسته‌تر می‌شود.

امروزه اپلیکیشن‌های آموزش زبان در اپ‌استورها دارای طرفداران بسیاری در سراسر جهان هستند. این اپلیکیشن‌ها فرصت‌هایی برای تمرین گرامر می‌دهند و می‌توانند روشی انگیزه‌بخش برای آموختن لغات جدید باشند. با وجود در دسترس بودن و مزایای این اپ‌ها، این سوال در ذهن بسیاری مطرح می‌شود که:

آیا اساسا می‌توان با استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان، زبان جدیدی را آموخت؟

پاسخ ما به این سوال یک «بله» محکم است. استفاده از این اپ‌ها نه تنها به توانایی ما در آموزش زبان کمک می‌کند بلکه مزایایی نیز نسبت به روش‌های سنتی‌تر آموزشی دارد.

تا انتهای این نوشته مای‌اینسایت را همراهی کنید در تا در کنار بکدیگر ویژگی‌های اپلیکیشن‌های آموزش زبان و نرم‌افزارهای آموزشی را مرور کنیم، و در نهایت به شما بگوییم بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان را چگونه انتخاب کنید.

 

مزایای اپلیکیشن‌های آموزش زبان

 

1- اپلیکیشن‌های آموزش زبان باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند؟

اگر قبلا برای آموزش زبان تلاش کرده باشید می‌دانید که برای آموختن آن بهتر است از ابزارهایی استفاده کنید که بیشترین کارایی را داشته و کمترین میزان از وقت شما را هدر دهند. این فرایند هر چقدر مفرح‌تر و جذاب‌تر باشد احتمال این که ادامه راه را نیز با آن طی کرده و نیمه‌کاره رهایش نکنید بیشتر است.

اپلیکیشن‌های آموزش زبان به عنوان یکی از ابزارهای موثر آموزشی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند که آموزش زبان را همزمان جذاب و موثر کنند؛ در ادامه به ویژگی‌های اپلیکیشن‌های مطلوب آموزش زبان اشاره می‌کنیم:

 

۱− بازیافت و استفاده مجدد

اپلیکیشن‌های آموزش زبانِ خوب، غالبا به «بازیافت و استفاده مجدد» کلماتی که توسط کاربرانشان به اشتباه به کار برده شده است توجه می‌کنند. این به آن معناست که کاربران در تمرین‌ها، بازی‌ها یا آزمون‌های این اپلیکیشن‌ها با لغاتی که بیشترین اشتباه را در کاربرد آن‌ها داشته‌اند بیشترین مواجهه را خواهند داشت و بالعکس با لغات و عباراتی که همواره صحیح بوده کمتر برخورد می‌کنند.

تکرار از مهم‌ترین بخش‌های آموزش زبان بوده و برای آموختن زبان بسیار کمک کننده است. هر چه بیشتر از چیزی استفاده کنید راحت‌تر آن را به یاد می‌آورید.

 

۲− سرگرمی و بازی‌ها

ویژگی دیگر آن‌ها تبدیل آموزش به بازی است. این باعث جذابیت آموختن زبان جدید شده و کاربران مشارکت و تمرکز بیشتری در این زمینه دارند. بسیاری از اپلیکیشن‌ها دارای سطوح آموزشی مختلفی هستند که مشابه بازی‌ها تنها با قبولی در مراحل قبلی یا به یاد آوردن لغت مشخصی قفل آن‌ها باز می‌شود. این ویژگی‌ها همچنین باعث اعتیادآور شدن اپلیکیشن شده و از آن جا که تداوم در آموزش موفق بسیار با اهمیت است موجب بازگشت مکرر زبان‌آموز به اپلیکیشن شده و فرایند آموزش به پدیده‌ای دائمی تبدیل می‌شود و این بیش از پیش به مزایای اپلیکیشن‌های آموزش زبان می‌افزاید.
اعتیاد به فضای مجازی

۳ توجه به کیفیت آموزش

برخی از اپلیکیشن‌ها برای جذب علاقه مخاطب و حفظ فضای بازی‌گونه سعی می‌کنند آموزش‌های سبک‌تر و سطحی‌تری را ارائه کنند و این امر سبب می‌شود به گرامر و توصیفات عمیق لغات توجه کمتری نشان دهند. در واقع آن‌ها به جای غذای اصلی تنها دسر سِرو می‌کنند. تمرکز صرف بر جذب مخاطب باعث کاهش کیفیت آموزش می‌شود.

 

۴− ایجاد بستر ارتباط متقابل برای کاربران

اغلب افراد با هدف کاربرد زبان در دنیای واقعی اقدام آموزش زبان جدید می‌کنند. از این جهت تعامل با کسانی که توانایی بیشتری در مکالمه و نوشتن دارند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. بخش تعاملی از سوی بسیاری از اپلیکیشن‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد و باعث می‌شود کاربران توانایی ارتباط گرفتن با یکدیگر را نداشته باشند.

تسهیل ارتباط متقابل

 

اپلیکیشن‌های آموزش زبان با داشتن این ویژگی‌ها فرایند آموزش را برای کاربران مطلوب تر می‌کنند و استفاده از آن‌ها مزیت‌های بسیاری برای کاربران در زندگی روزمره خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

 

۶ مزیت آموزش زبان از طریق اپلیکیشن‌ها

نسل‌های جدید گوشی‌های موبایل آن قدر پیشرفته هستند که علاوه بر اپلیکیشن‌های پیچیده حتی بازی‌های سه بُعدی را بدون هیچ مشکلی نمایش دهند. پس از آن‌ها می‌توان برای آموزش چیزهای مختلفی مثل زبان خارجی استفاده کرد.

اپلیکیشن‌های آموزش زبان نسبت به ابزارهای سنتی‌تر آموزشی از جمله کلاس‌های حضوری، کتاب‌ها و.. دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره و مزایای اپلیکیشن‌های آموزش زبان را مرور می‌کنیم:

 

۱− آموزش در هر زمان و مکان

می‌توانیم به راحتی لغات جدید را شب وقتی به تخت خواب می‌رویم بیاموزیم و مرور کنیم. هنگام مسافرت یا زمان پرواز در هواپیما می‌توان به پادکست‌های آموزشی گوش داد. با وجود این که همچنان می توان از کتاب‌های آموزشی برای آموختن زبان بهره گرفت اما استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل به دلیل ویژگی‌های مختلفی که دارند باعث ایجاد جذابیت بیشتری است.

 

۲− جلوگیری از اتلاف وقت 

دیگر مزیت اپلیکیشن‌های آموزش زبان در دسترس بودن آن است. گوشی شما همیشه همراهتان است؛ اغلب اوقات وقتی در ایستگاه اتوبوس و مترو یا مطب پزشک منتظریم از این که در حال اتلاف وقت هستیم کلافه و مضطرب می‌شویم. اما اگر وقت خود را به جای خیره شدن به دیوارهای مطب یا نگاه کردن به مسیر ورود اتوبوس صرف تمرین زبان کنیم نه تنها گذر زمان برای ما سریع‌تر اتفاق می‌افتد بلکه از اضطراب و عصبانیت ما ناشی از انتظار بیهوده نیز کم می‌شود.

 

۳− بدون محدودیت و بر اساس روال شخصی کار خود پیش بروید

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که معتقدید کارتان در سکوت شبانه و به دور از صدای زنگ و نوتیفیکیشن مکرر گوشی شب‌ها بهتر پیش می‌رود.

بر خلاف کلاس‌های زبان سنتی که آن‌ها تعیین می‌کنند در چه زمان‌های مشخصی از روز در کلاس حضور داشته باشید و مجبور به تنظیم باقی برنامه‌های روزانه با ساعت کلاس خود بودید، با استفاده از این اپ‌ها این شمایید که تعیین می‌کنید چه زمانی از وقت خود در شبانه‌روز را صرف آموزش زبان کنید.

 

۴− چندرسانه‌ای و تعاملی بودن آن باعث سرگرم کنندگی می‌شود

شیوه آموزشی که شامل تصویر، صدا و فیلم می‌شود می‌تواند بسیار موثرتر بوده و انگیزه افراد را افزایش دهد. علاوه بر این در این اپلیکیشن‌ها اشتباهات افراد سریعا اصلاح شده و بازخورد لازم را دریافت می‌کنند. فاصله بین اشتباه تا تصحیح آن باعث می‌شود تصحیح آن کمتر در ذهن باقی بماند و اثر مثبت کمتری داشته باشد.

آموزش همراه با سرگرمی

۵ جذاب و هیجان انگیز است

می‌توان هنگام آموزش نیز سرگرم شد و به عنوان نوعی سرگرمیِ جدی به آن نگاه کرد. محتوایی که به طور منظم به روز می‌شود و مشاهده لحظه‌ای پیشرفت‌های آماری باعث افزایش انگیزه شما می‌شود.

 

۶− مقابله با هراس اشتباه کردن در جمع

روش‌های رسمی آموزش زبان در طول زمان به سمت رویکردهای ارتباطی‌تر آموزش زبان حرکت کرده‌اند اما به دلیل این که اغلب افراد از اشتباه کردن در برابر دیگران هراس دارند، بسیار از زبان‌آموزان به سمت اپ‌های آموزش زبان گرایش بیشتری دارند که می‌توانند اشتباهات خود را در محیطی خصوصی و به دور از خجالت‌زدگی از نگاه دیگران انجام دهند. در این محیط آرام تنها خودمان شاهد اشتباهاتمان هستیم و فرصتی برای مقابله با اضطراب عملکردی بسیاری از افرادی فراهم می‌شود که می‌خواهند به زبان خارجی صحبت کنند.

همچنان که مشاهده نمودید مزایای اپلیکیشن‌های آموزش زبان در مقایسه با روش‌های سنتی حضور در کلاس‌ها بسیار بیشتر است. با این وجود اگر مانند بسیاری از معلم‌های کلاس‌های زبان یا افراد سنتی‌تر معتفد هستید روش‌های قبلی موثرتر است همچنان می توانید به این اپلیکیشن‌ها به عنوان نقطه شروع آموزش یک زبان جدید یا مکمل کلاس‌های سنتی نگاه کنید.

ثبت نظر